Të gjitha lajmet

SPECIALE

Shqipërinë, vetëm një fitore e ndau nga PlayOffi i Ligës së Kombeve drejt EURO 2020

Shqipërinë, vetëm një fitore e ndau nga PlayOffi i Ligës së Kombeve drejt EURO 2020

22 November, 2019 @22:11

Kishte nisur epoka e Christian Panuccit me kuqezinjtë, ndërsa starti i mirë i tyre me fitore në Ligë të Kombeve 1-0 ndaj Izraelit dha shpresa.

Por, pastaj pësuan rezultatet negative dhe kuqezinjtë përfunduan Grupin C1 me një fitore të vetme, që i la të fundit në këtë grup pas Skocisë e Izraelit.

Sot, të dy këta rivalë të Shqipërisë pas moskualifikimit direkt për në EURO 2020 nga kualifikimet e rregullta, janë pjesë e PlayOffit të Ligës së Kombeve dhe do të kenë rastin e dytë për të siguruar një biletë për garën më madhore evropiane.

E Shqipërisë, do t’i duhej vetëm edhe një fitore nga ky grup, që sot të ishte pjesë e fazës së PlayOffit. Me gjashtë pikë të fituara dhe me një golaverazh pozitiv, kuqezinjtë do të ishin së paku më të mirë se Izraeli në renditje, e në anën tjetër potencialisht edhe Hungaria, që gjithashtu me vetëm 6 pikë të fituara nga Grupi C2 siguroi plasmanin në PlayOff të Ligës së Kombeve.

Krejt kjo, posaçërisht kur kihet parasysh loja e mirë e bërë në Izrael dhe disfata atje - por futbolli, për këtë është futboll dhe kuqezinjëve fati do t’i duhet veçanërisht në edicionin e radhës së Ligës së Kombeve - që mund t’ua hap rrugën alternative për Botërorin Katari 2022, nëse kjo nuk sigurohet nga kualifikimet e rregullta, që është më vështirë sesa evropiani, pasi që në Botëror marrin pjesë shumë më pak ekipe nga Evropa sesa në EURO.

MEDIA TALK

Challandes parashikon muajin e ndeshjes Maqedonia V - Kosova

7 April, 2020 @0:21

Selektori më i suksesshëm i Kosovës në historinë e shkurtër të vendit tonë në gara ndërkombëtare, Bernard Challandes, duke folë…

JUGKOREANI

Son Heung-min shkon në ushtri

6 April, 2020 @23:58

Futbollisti i Tottenham Hotspurit, Son Heung-min, do të kryejë shërbimin ushtarak në shtetin e tij, Kore të Jugut, ka konfirmuar…

DON BALON

Marash Kumbulla në radar të Real Madridit

6 April, 2020 @15:33

Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla, i është ofruar si zgjidhje kryetarit të Real Madridit Florentino Perez, shkruan sot Don…

STINORI 1999/2000

Tabelat përfundimtare 1999/2000 të Ligave të Dyta të Kosovës

Foto nga arkivi i Brahim Vojvodës, sulmuesit të KF Drenica

6 April, 2020 @14:58

Ishte sezoni i parë i pasluftës në Ligë të Dytë të Kosovës, që në fakt ishin dy. Liga e Dytë…

TOP 10

Laureatët e vitit 2000 nga FFK

6 April, 2020 @0:12

Në stinorin e parë të pasluftës në Kosovë dhe pas shpalljes së Prishtinës kampione të Kosovës, e Gjilanit fitues të…

Të gjitha lajmet nga