Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

Derbi nga Premier Liga në Serie A

Derbi nga Premier Liga në Serie A

Shkruan: LUAN MORINA

5 May, 2017 @13:52

1. West Ham – Tottenham (e premte, ora 9)

Nga ky sezon, liga më e mirë në botën e futbollit ka nisur adetin e ndeshjeve të së premtes. Derisa nuk janë nga më interesantet e javës, edhe pse të pakta në numër, ndeshjet e Premier League të premten kanë qenë më interesante se sa përzgjedhjet inferiore në La Liga, Bundesliga, e Ligue 1. Edhe pse tradita do të vazhdoj edhe me italianët nga sezoni 2018-19, ndeshjet e të premtes do të vazhdojnë të mbeten inferiore ndaj ofertës së vikendit. Por, jo sonte.

p

Sonte është një derbi i Londrës i cili me një mençuri më të madhe të Slaven Bilic dhe menaxhmentit të West Ham gjatë verës, do të mund të ishte përballje për Evropë. West Ham është larg kësaj arritjeje, por disi ia kanë dal të këndellen me një ekip të përzier dhe të kapluar nga lëndimet. E në anën tjetër mund të shihni ekipin që po luan futbollin më të bukur në Premier League këtë sezon. Një ekip plot talente që me pak vendime të mençura në verë mund të shndërrohet në atë që tashmë është, krenaria e Londrës Veriore.

2. Manchester City – Crystal Palace (e shtunë, ora 1e30)

Merreni Cityn e Pellegrinit, dhe i shtoni edhe 170 milionë të shpenzuara gjatë verës dhe një trajner fitues. Ajo çfarë do të duhej të rezultonte është nja dy tituj kombëtar, dhe së paku një finale evropiane. Por, ajo çfarë kemi është një ekip që përkundër atyre dy shtesave vazhdon të luftoj për një vend të fundit që dërgon në Ligën e Kampionëve, derisa është eliminuar nga një ekip që është zënë në shah-mat nga Allegri.

Në anën tjetër Crystal Palace nën Sam Allardyce dhe me shfrytëzimin e ‘bërllokut’ të Liverpoolit ka arritur të ringjallet duke u larguar nga lufta për mbijetesë. Futbolli i Allardyce gjithnjë ka qenë shumë anglez, pa komplekse.

3. Juventus – Torino (e shtunë, ora 15n9)

Juventusi ka bërë lojën më të mençur ndër vite. Goditja në kundërsulme dhe me krahë të gjerë mbrojtjeje duke çarë mesin e vijës defensive, italianët kanë siguruar një epërsi pothuajse të pakapshme. Mbrojtja vazhdon të jetë fantastike tek italianët dhe derbin e Torinos mund ta luajnë edhe me lojtarët rezervë. Dhe këtu qëndron tmerri i vërtetë. Edhe vija defensive rezervë e Juventusit është më e mira në Itali, dhe vazhdojnë të shtojnë talente aty. Kinezët kanë ardhur vonë, shumë vonë për të shpëtuar futbollin italian.

Juve

Torino në anën tjetër ka ekip të talentuar, të përzier me tepricë të ekipeve me renome. Mbi të gjitha kanë një trajner karizmatik, aspak filozof, futbolli i të cilit nuk të kotë asnjëherë.

4. Arsenal – Manchester United (e diel, ora 5)

Kur jemi tek futbolli i mençur – Jose Mourinho. Është zor të kuptosh opinionin të cilët lojën defensive të Juventusit e konsiderojnë art, derisa atë të Mourinhos anti-futboll. Por, kjo është temë tjetër! Mourinho po bën punën më të mirë të mundshme tek United. Të gjithë lëshohen tek Fellaini dhe Lingaard. Të dy këta janë veglat kryesore që i ofrojnë siguri Mourinhos, së paku në idetë e tija. Fellaini mund të konvertohet nga mesfushor qendror, në gjysmë-sulmues që do të merrte me vete së paku dy mbrojtës në goditjet e lira. E njëjta vlen edhe Lingaard i cili shërben si fil labil për të çarë mbrojtjen me lëvizjet e tija. Lëndimet kanë lënduar, dhe mund të lëndojnë edhe të dielën Unitedin ndaj Arsenalit.

Fitorja e ‘gunners’ do të ishte e mirëseardhur vetëm për Wengerin. Arsenali ka humbur gjithçka të rëndësishme për të luftuar këtë sezon, dhe një vit në Europa League (po të jenë të mençur do të eliminoheshin qysh në rrethin e parë) do ti bënte mirë për rindërtim. Por, me Wengerin?!

5. Milan – Roma (e diel, ora 15n9)

Arsyetimet e fansave të ekipeve të Milanos për humbjet e tyre të fundit është që kinse të gjithë dëshirojnë të shmangin pozitën e gjashtë që detyron të nisin përgatitjet në fund të qershorit së paku për të qenë në dispozicion për rrethet fillestare të kualifikimeve për Europa League. Kjo do të jepte një sezon të gjatë e të lodhshëm për ta, diçka që s’do të preferonin tashti që pozita e katërt e Italisë dërgon direkt në Ligën e Kampionëve.
Por, në fakt, që të dy ekipet e Milanos janë të udhëhequra nga trajnerë mediokër, të cilët humbin pikë duke iu mbështetur filozofisë italiane të futbollit defensiv, filozofi të cilën nuk guxojnë ta lënë anash as kur ndeshen me ekipe që ‘luftojnë’ për mbijetesë.

p

Lajmi më i mirë për Romën është pensionimi i Tottit. Lajmi tjetër më i mirë do të ishte largimi i De Rossit dhe shkarkimi i Spallettit. Monchi duhet të çmontoj skeletin e kalbur të kësaj Rome. Ardhja e Emeryt dhe Baccas shihet si diçka pothuajse e sigurt për të ndodhur. Por, së pari është e nevojshme sigurimi i pozitës së dytë.CELTA VIGO - MANCHESTER UNITED

Rashford vendimtar, United drejt Stokholmit!

4 May, 2017 @23:00

Pas triumfit të Ajaxit mbrëmë ndaj Lyonit, gjysmëfinalja tjetër e Europa Ligës i ka takuar skuadrës së Manchester United. 20…

PARA NDESHJES: MONACO-JUVENTUS

Në rrugë për kampionë dhe finale të Ligës së Kampionëve

3 May, 2017 @13:33

Dy skuadrat që janë lidere në ligat e tyre dhe janë në rrugë të mirë për tu bërë kampionë këtë…

MONACO - JUVENTUS

Monaco vs. Juventus, publikohen formacionet

3 May, 2017 @20:00

Janë publikuar formacionet startuese të Monacos dhe Juventusit 45 minuta para gjysmëfinales së dytë të Champions League: Monaco: Subasic, Glik,…

AJAX - LYON

Ajaxi deklason Lyonin, i afrohet finales

3 May, 2017 @20:38

Me befasi ka nisur faza gjysmëfinale e Europa Ligës. Skuadra e Ajaxit e ka mbyllur me fitore të thellë 4-1…

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Monaco-Juventus

Foto: uefa.com

3 May, 2017 @23:01

Juventus ka bërë një hap të madh drejt finales së Ligës së Kampionëve, ndërsa krahu i ekipit, braziliani Dani Alves,…

FIFA RENDITJA, MAJ 2017

Vazhdon rënia e Kosovës në renditjen e FIFAs

4 May, 2017 @11:53

Kosova ka vazhduar të pësojë rënie në renditjen mujore të reprezentacioneve që e publikon FIFA përmuajshëm. Dy muaj më…

FIFA RENDITJA, MAJ 2017

Shqipëria s’lëviz nga pozita e muajit të kaluar

4 May, 2017 @11:58

Në renditjen e re të FIFAs për reprezentacionet, të botuar sot, Shqipëria nuk ka pasur lëvizje. As më poshtë,…

ANTOINE GRIEZMANN

Rrogë fantastike për Griezmann nga United

4 May, 2017 @13:15

E përditshmja britanike, The Sun, ka bërë të ditur në një lajm ekskluziv të saj se ka kuptuar që Antoine…

TERMINET E XHIROS XXIX

‘89-shi nesër do ngritje të epërsisë ndaj ndjekësve

Pamje nga stërvitja e djeshme e Trepçës'89, që po kërkon titullin e parë të kampionit në histori/ Foto: A. Osmani/ Trepça'89/Facebook

4 May, 2017 @13:26

Lideri i Superligës së Kosovës, Trepça’89, nesër do të pret Gjilanin në Riza Lushta, ka bërë të ditur FFK në…

PARA NDESHJES: REAL-ATLETICO

Derbi madrilen, kësaj radhe për finale

2 May, 2017 @14:58

Real Madrid pret Atletico Madridin sonte në kuadër të ndeshjes së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në Santiago Bernabeu.…

DIEGO SIMEONE

Simeone: Futbolli është i mrekullueshëm, do të provojmë!

2 May, 2017 @23:55

Trajneri i Atletico Madridit, Diego Simeone, në deklaratën e tij pas ndeshjes ka thënë se i ka sygjeruar lojtarëve që…

REAL-ATLETICO

Cristiano brilant me hat-trick, Reali gati finalen

2 May, 2017 @22:34

Real Madrid është shumë afër finales së dytë me radhë dhe të tretës në katër vitet e fundit në Ligë…

ZINEDINE ZIDANE

Zidane: Nuk ka ndeshje të lehtë

2 May, 2017 @23:57

I stërkënaqur nga lojtarët është shprehur të jetë Zinedine Zidane, pas triumfit ndaj Atletico Madridit sonte në Santiago Bernabeu. …

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Real - Atletico

3 May, 2017 @0:09

Këto janë notat e lojtarëve pas ndeshjes gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve ndërmjet Real Madridit dhe Atletico Madridit të zhvilluar…

MONACO - JUVENTUS

Higuain shkëlqen, Juventusi ‘me një këmbë’ në finale

Foto:uefa.com

3 May, 2017 @21:36

Me rezultat 0-2 është mbyllur takimi i luajtur në principatë mes Monacos e Juventusit, rezultat i cili e afron shumë…

PAS ARRESTIMIT

Lirohet Leci

Foto: PrishtinaFC.com

2 May, 2017 @14:30

I arrestuar në ndeshjen Besa-Prishtina, Liridon Leci, pas 2 ditësh qëndrimi në paraburgim është liruar. “Absurde çfarë ka ndodhur.…

NË DRENAS

Dervishi trajner i Feronikelit

Ramiz Dervishi, trajner i ri i Feronikelit/ Foto: KF Feronikeli/ Facebook

1 May, 2017 @21:28

Feronikeli, që ditë më parë u nda me trajnerin Afrim Tovërlani, ka emëruar në vend të tij, Ramiz Dervishin. …

WATFORD-LIVERPOOL

Klopp i kënaqur, Emre me supergol siguron 3 pikë

Fotografitë: premierleague.com

1 May, 2017 @23:18

Një gol që rrallë shihet nëpër stadiumet botërore u shënua sonte në Vicarage Road nga Emre Can i Liverpoolit, që…

SHKUPI-SHKËNDIJA

Barazim në derbin shqip

30 April, 2017 @18:38

Ka përfunduar me barazim ndeshja ndërmjet Shkupit dhe Shkëndijës e zhvilluar sot në Çair të Shkupit, 1-1. Epërsinë e…

KUPA E HOLANDËS

Rashica asiston dhe fiton Kupën e Holandës me Vitessen

30 April, 2017 @19:50

Vetëm 10 minuta para fundit të ndeshjes u zbërthye gjithçka në finalen e Kupës së Holandës të përfundar pak më…

TOTTENHAM-ARSENAL

Spurs fiton derbin, Wenger: njëherë në 20 vjet

Fotografitë: premierleague.com

30 April, 2017 @20:19

Tottenham Hotspur ka shënuar fitore tepër të rëndësishme ndaj rivalit të përbetuar, Arsenal, 2-0, me dy gola të shënuara brenda…

MILOT RASHICA

Me cilin flamur festoi Rashica Kupën e Holandës?

Foto: vitesse.nl

30 April, 2017 @20:28

Mesfushori i reprezentacionit të Kosovës, Milot Rashica, ka fituar trofeun e parë të tij në Holandë, prej se është anëtar…

NICE-PSG

Balotelli shuan shpresat e Parisit

30 April, 2017 @23:22

Paris St Germain ka bërë një hap prapa në rrugë për mbrojtje të titullit të kampionit të Francës. Ekipi…

INTER-NAPOLI

Harakiri i Nagatomos, i jep fitoren Napolit të Hysajt

30 April, 2017 @23:37

Napoli i Elseid Hysajt ka shënuar fitore të rëndësishme në ndjekje të një vendi që siguron Ligën e Kampionëve për…

LIGA E PARË

Drenica dhe Mitrovica, futen në Superligë

1 May, 2017 @20:46

Ekipi i Drenicës ka përfunduar si kampion i Ligës së Parë në futsall këtë stinor dhe me këtë ka siguruar…

LIVERPOOL - MANCHESTER UNITED

Shaqiri show, Liverpool fiton derbin dhe rikthen kreun

16 December, 2018 @19:12

Me plot meritë, skuadra e Liverpoolit ka arritur ta fitojë derbin më të madh anglez ndaj Manchester Unitedit. Skuadra…

SOUTHAMPTON - ARSENAL

22 ndeshje pa humbje, seria ndalet nga Southamptoni

Foto: Squawka

16 December, 2018 @16:21

Serinë prej 22 ndeshjeve radhazi pa humbje në të gjitha garat Arsenalit ia ndali sot Southamptoni. Në një ndeshje…

SHQIP NË BOTË

Super Bersant Celina, shkëlqen dhe mposht shokun e përfaqësueses

15 December, 2018 @17:55

Në ndeshjen e luajtur sot ndaj Sheffield Wednesdayt në Championship, skuadra e Swanseat arriti të shënojë fitore me përmbysje. …

CITY - EVERTON

Rikthehen te fitorja, marrin kreun

15 December, 2018 @15:16

Pas humbjes nga Chelsea xhiron e kaluar, City i është rikthyer fitoreve në takimin e luajtur ndaj Evertonit në shtëpi.…

ANALIZË

TOP 5 ndeshjet e fundjavës

14 December, 2018 @20:23

Pesë ndeshjet më interesante të fundjavës, që nuk bën të kalojnë pa i parë. Manchester City – Everton (e…

Të gjitha lajmet nga Premier League